AWARDS

Vicious Cat: Errementari (Spain, France; 2017; Paul Urkijo Alijo)

-Special mention: Vidar the Vampire (VampyrVidar; Norway; 2018; Thomas Aske Berg, Fredrik Waldeland)

Melies d’Argent: The Box (Celica; Slovenia; 2017; Dušan Kastelic)

Slak's Vicious Cat: Wyrmwood: Chronicles of the Dead (Australia; 2017; Kiah Roache-Turner)

Noisy Cat: Bunch of Kunst - A Film About Sleaford Mods (Germany; 2017; Christine Franz)

-Special mention: Music is the Art of Time 3, LP Film Laibach (Glasba je časovna umetnost 3, LP film Laibach; Slovenia; 2018; Igor Zupe)

Audience award for best feature film: Errementari (Spain, France; 2017; Paul Urkijo Alijo)

Vicious Cat Wine Champion: Yellow Muscat 2016 (Kovačič)

Little Workshop of Horrors Winner: Mondays (Ponedeljki; Slovenia; 2018; Staš Milovanović)



JURIES

 

Vicious Cat: Julian Richards, Nenad Bekvalac, Ludvik Bagari

Slak's Vicious Cat and Melies d’Argent: Lee Hardcastle, Dejan Ognjanović, Vasja Rovšnik

Noisy Cat: Igor Vidmar, Robbie Davidson, Matej Končan

Little Workshop of Horrors: special Grossmann commission

 

VICIOUS CAT COMPETITION

 

Errementari (Spain, France; 2017; Paul Urkijo Alijo)

Vidar the Vampire (VampyrVidar; Norway; 2018; Thomas Aske Berg, Fredrik Waldeland)

Hagazussa - A Heathen's Curse (Germany, Austria; 2017; Lukas Feigelfeld)

Party Hard Die Young (Die letzte Party deines Lebens; Austria; 2018; Dominik Hartl)

Trauma (Chile; 2017; Lucio A. Rojas)

Charismata (UK; 2017; Andy Collier, Tor Mian)

 

MELIES D'ARGENT COMPETITION

 

The Box (Celica; Slovenia; 2017; Dušan Kastelic)

Inside (Dentro; Spain; 2018; Juan Rayos)

The Circle (El circulo; Spain; 2018; Daniel González)

The Hour of Darkness (L'ora del buio; Italy; 2018; Domenico De Feudis)

Something in the Darkness (Hay algo en la oscuridad; Spain; 2017; Fran Casanova)

The Day Mum Became a Monster (Le jour où maman est devenue un monstre; France; 2017; Josephine Darcy Hopkins)    

Two Puddles (UK; 2018; Timothy Keeling)

All for Galactus (Todo por Galactus; Spain; 2017; Jose Araujo, Rodrigo Lamoso)

It's a Bird Thing (France; 2017; Sylvain Bonnet, Justine Gautheret, Mathilde Le Gloahec, Maximilien Ly, Johanna Nizard, Leo Pieri,
Andrea Roncancio, Jeremy Souillet, Ludivine Vincent)

The Last Well (Poslednji bunar; Croatia; 2017; Filip Filković Philatz)

Dark Night (Russia; 2018; Ivan Plechev)

And the Devil Laughs with Me (Et le diable rit avec moi; France; 2017; Rémy Barbe)

 

SLAK'S VICIOUS CAT COMPETITION

 

Wyrmwood: Chronicles of the Dead (Australia; 2017; Kiah Roache-Turner)

I Beat It (Lo supero; Spain; 2018; Ainhoa Menéndez)

Daisy Belle (USA; 2017; William Wall)

9 Steps (9 pasos; Spain; 2016; Marisa Crespo, Moisés Romera)

The Nest (Het Nest; Belgium; 2017; Matthias De Bondt)

Pet Man (Iran; 2017; Marzieh Abrarpaydar)

A Doll Distorted (UK; 2018; Niall Shukla)

Sons of Bitches (Switzerland; 2017; Arnaud Baur)

It's Tight, But It Hardly Chokes (Aprieta pero raramente ahoga; Spain; 2017; David P. Sañudo)

Selfie (Spain; 2017; Rodrigo Zarza Rioja)

The Succubus (Der Sukkubus; Nemčija; 2018; Jonas Bongard)

Versus (Spain; 2017; Demetrio Elorz)

Maw (Muil; Belgium; 2018; Jasper Vrancken)

 

NOISY CAT COMPETITION

 

Bunch of Kunst - A Film About Sleaford Mods (Germany; 2017; Christine Franz)

Music is the Art of Time 3, LP Film Laibach (Glasba je časovna umetnost 3, LP film Laibach; Slovenia; 2018; Igor Zupe)

Electric Dreams (Elektične sanje; Slovenia; 2018; Dušan Moravec)

Slave to the Grind (Canada; 2018; Doug Brown)

Geometry of Splendor (Geometría del Esplendor; Spain; 2016; José Ramón da Cruz)

Contact (Kontakt; Serbia; 2017; Mihajlo Obrenov)

 

VICIOUS CAT WINE CHAMPION COMPETITION

 

Yellow Muscat 2016 (Kovačič)

Knight's Red 2016 (Lovrec)

Rhine Riesling 2015 (Pungračič)

Pinot Blanc 2015 (Miro Vino)

Loona (Vino Kupljen)

Sauvignon 2017 (Marič)

 

OPENING FILM


The Cabinet of Dr. Caligari (Das Cabinet des Dr. Caligari; Germany; 1920; Robert Wiene)

OUT OF COMPETITION

 

Rendel (Finland; 2017; Jesse Haaja)

The Man with the Magic Box (Czlowiek z magicznym pudelkiem; Poland, Italy; 2017; Bodo Kox)

Snowflake (Schneeflöckchen; Germany; 2017; Adolfo Kolmerer, William James)

Living Among Us (USA; 2018; Brian A. Metcalf)

Premika (Thailand; 2017; Siwakorn Jarupongpa)

Iskra (Montenegro, Serbia; 2017; Gojko Berkuljan)

Five Fingers for Marseilles (South Africa; 2017; Michael Matthews)

Hostile (France; 2017; Mathieu Turi)

Tigers Are Not Afraid (Vuelven; Mexico; 2017; Issa Lopez)

Oto (Slovenia; 2018; Vasja Rovšnik)

 

ANIMANIA

 

Lee Hardcastle - Claymation Horror (UK)

Dušan Kastelic - short film retrospective:

-Perk (Perkmandeljc; Slovenia; 2002)
-Animated Autobiography of Animator (Animatorjeva animirana avtobiografija; Slovenia; 2004)
-Wall of Sighs (Zid vzdihljajev; Slovenia; 2009)
-Chickory'n'Coffe (Čikorija an' kafe; Slovenia; 2008)
-The Box (Celica; Slovenia; 2017)

Puppets: The Compelling Charm of Fear - Croatian Horror Shorts:

-In the Beginning of Time (Priča s početka vremena; Croatia; 2012; Božidar Trkulja)
-Jure Grando (Croatia; 2016; Martin Babić)
-Leviathan (Levijatan; Croatia; 2012; Simon Bogojević Narath)
-Silencium (Croatia; 2006; Davor Međurečan, Marko Meštrović)
-Simulacra (Croatia; 2014; Ivana Bošnjak, Thomas Johnson)
-The Last Quest (Poslednji izazov; Croatia; 2017; Božidar Trkulja)



RETROSPECTIVE: 50 YEARS OF GENRE MILESTONES

 

Night of the Living Dead (USA; 1968; George A. Romero)

Planet of the Apes (USA; 1968; Franklin J. Schaffner)

Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West; Italija, ZDA; 1968; Sergio Leone)

Rosemary's Baby (USA; 1968; Roman Polanski)

 

SHOCK DOC

 

Xangadix Lives! (Netherlands; 2017; Bram Roza, Yfke van Berckelaer)

World of Darkness (Sweden, USA; 2017; Giles Anderson, Kevin Lee)

Images of Apartheid: Filmmaking on the Fringe in the Old South Africa (UK, South Africa; 2018; Calum Waddell)

 

ENCHANTED CINEMA

 

Thelma (Norway, France, Denmark, Sweden; 2017; Joachim Trier)

April and the Extraordinary World (Avril et le monde truqué; France, Belgium, Canada; 2015; Christian Desmares, Franck Ekinci)

Long Way North (Tout en haut du monde; France, Denmark; 2015; Rémi Chayé)

Selection of animated short films for children:

-Mr. Night Has a Day Off (Pono Nakties laisvadienis; Lithuania; 2016; Ignas Meilunas)
-Island (Germany; 2017; Max Mörtl, Robert Löbel)
-The Mosquito Pieks (Die Mücke Pieks; Germany; 2017; Maria Steinmetz)
-Hedgehog's Home (Ježeva kuća; Canada, Croatia; 2017; Eva Cvijanović)
-A Hole (El agujero; Mexico; 2016; Maribel Suárez)
-Fruits of Clouds (Plody mrakù; Czech Republic; 2017; Kateřina Karhánková)
-Prince Ki-Ki-Do, The Valiant Chick (Princ Ki-Ki-Do, junaški piščanček; Slovenia; 2013-2018; Grega Mastnak)

 

ON THE FANTASTIC SIDE OF THE ALPS

 

Robbery Cassete (Slovenia; 2017; Peter Zemljič)

Shoemaker (Čevljarna; Slovenia; 2017; Martin Emeršič)

Twice Upon a Time (Serbia, Canada; 2017; Vojin Vasović)

The Tunnel (Tunel; Slovenia; 2018; Gregor Andolšek)

 

TORTURE GARDEN – in collaboration with JINGA FILMS

 

All the Creatures Were Stirring (USA; 2018; David Ian McKendry, Rebekah McKendry)

Ruin Me (USA; 2017; Preston DeFrancis)

Ten: The Secret Mission (Indonesia; 2017; Helfi Kardit)

The Cleaning Lady (USA; 2018; Jon Knautz)

Framed (Spain; 2017; Marc Martínez Jordán)

 

SPECIAL SCREENINGS


Terra Magica (Slovenia; 2015; Jure Breceljnik)

Dick Dynamite (UK; 2018; Robbie Davidson)


 

EXHIBITION


Ivica Stevanović: EdgeArt - Art with Edge

BOOK PRESENTATIONS

 

The Poetics of Horror - a series of books by Orfelin, Novi Sad (Dejan Ognjanović)

Graphic novels by Ivica Stevanović

 

CONCERTS – music program

 

Soundfool

Orkester Selotejp

Obnounce

Daikaju (USA)

Cyphre Louis

Voodoo Allen

 

ZOMBIE WALK


A procession of zombies on the final day of the festival.


THEATRE


Ivan Grozny
Karavana

WORKSHOPS

 

Little Workshop of Horrors - making of short genre fims during the festival

Little Workshop of Make-Up FX (Mateja Naberšnik)

Acting Workshop (Žiga Čamernik)

Cinematic Showfight Workshop (Schola Pugnatoria Celeana)

 

SUBCULTURE FAIR


On Friday and Saturday the festival featured the Subculture Fair at the Main Square, offering DVDs, books,comics, movie posters, new and second-hand records, CDs, and unique artistic products.


FASHION PERFORMANCE

EdiTh: Dance of the Dead

 

WINE PROGRAM

 

Presentation of wine makers and competing wines at the symbolic wine road.

Public wine tasting of all the samples in competition with Ivana Rendulić Jelušić, the main guest of the Wine Program. The wine tasting was also attended by this year's Slovenian Wine Queen Katarina Pungračič.

Presentation of Slovenian Autochthonous Grape Varieties - Robert Gorjak

 

GUESTS

 

Dominik Hartl (Austria), Paul Urkijo Alijo (Spain), Nerea Torrijos (Spain), Andy Collier (UK), Ross Scaife (UK), Thomas Aske Berg (Norway), Igor Zupe (Slovenia), Lukas Miheljak (Slovenia), Gregor Bauman (Slovenia), Bianca Bradey (Australia), Jesse Haaja (Finland), Dušan Kastelic (Slovenia), Julian Richards (UK), Nenad Bekvalac (Serbia), Ludvik Bagari (Slovenia), Lee Hardcastle (UK), Dejan Ognjanović (Serbia), Vasja Rovšnik (Slovenia), Ivica Stevanović (Serbia), Igor Vidmar (Slovenia), Robbie Davidson (UK), Matej Končan (Slovenia), Božidar Trkulja (Croatia), Ivana Rendulić Jelušić (Croatia), Robert Gorjak (Slovenia), Katarina Pungračič (Slovenia), Stephane Everaert (Belgium), Mateja Naberšnik (Slovenia), Edita Lindner (Slovenia), Žiga Čamernik (Slovenia)