15. Grossmannov festival fantastičnega filma in vina

16. - 20. 07. 2019
Ljutomer, Ormož

2019

NAGRADE

Častni hudi maček: Christina Lindberg in Sam Firstenberg
Hudi Maček: Tumbbad (Indija; 2018; Rahi Anil Barve, Adesh Prasad)
Melies d’Argent: Upi (Hopes; Španija; 2019; Raúl Monge)
Slakov hudi maček: Moj prvi (My First Time; Izrael; 2018; Asaf Livni)
-Posebna omemba: La Noria (Španija; 2018; Carlos Baena)
Hrupni maček: Allinovi (The Allins; Danska; 2017; Sami Saif)
Nagrada občinstva za najboljši celovečerec: X - izkoriščani (X - A rendszerből törölve, Madžarska; 2018; Károly Ujj Mészáros)
Vinski šampion hudi maček: Muškat otonel 2018 (Vinoreja Kaučič)
Zmagovalec Male delavnice groze: Smrtni greh (Slovenija; 2019; Vanja Lea Kocen)

ŽIRIJE

Hudi Maček: Sam Firstenberg, Romain Roll, Roberto San Sebastian
Slakov hudi maček in Melies d’Argent: Mikko Aromaa, Michael Panduro, Julian Richards
Hrupni maček: Igor Vidmar, Jerome Vandewattyne, Harald Warneke
Mala delavnica groze: special Grossmann commission

TEKMOVALNI PROGRAM HUDI MAČEK

Črni krog (Svart cirkel; Švedska; 2018; Adrián García Bogliano)
Prihaja pekel (Here Comes Hell; VB; 2018; Jack McHenry)
Gora bogov (El cerro de los dioses; Španija; 2019; Daniel M. Caneiro)
V tkanini (In Fabric; VB; 2018; Peter Strickland)
X - izkoriščani (X - A rendszerből törölve; Madžarska; 2018; Károly Ujj Mészáros)
Tumbbad (Indija; 2018; Rahi Anil Barve, Adesh Prasad)

TEKMOVALNI PROGRAM MELIES D'ARGENT

2050 (Rusija; 2019; Alexandra Lupashko)
Lovec na dež (Rain Catcher; VB; 2018; Michele Fiascaris)
Spoprijateljevanje (Making Friends; VB; 2018; Chris Vincze)
Atomski Ed (Atomic Ed; Francija; 2018; Nicolas Hugon)
Zgodba za lahko noč (El cuento; Španija; 2019; Lucas Paulino, Ángel Torres)
Abyssus (Finska; 2018; Kim Westerlund)
Metod (Slovenija; 2017; Tomaž Gorkič)
Limbo (Španija; 2018; Daniel Viqueira)
Z Fest (Španija; 2017; David Cordero)
In tako je odprl oči (And So He Opens His Eyes; Rusija; 2019; Sergey Vasiliev)
Avarya (Turčija; 2019; Gökalp Gönen)
Le majhen košček (A Little Taste; Španija; 2019; Victor Català)
Mrtve živali (Tote Tiere; Švica; 2018; David Oesch, Remo Rickenbacher)
Tretja roka (The Third Hand; VB; 2018; Yoni Weisberg)
Upi (Hopes; Španija; 2019; Raúl Monge)

TEKMOVALNI PROGRAM SLAKOV HUDI MAČEK

Evströnger (Španija; 2018; Silvia Conesa)
Seansa mrtvih najstnikov (Dead Teenager Séance; Brazilija; 2018; Dante Vescio, Rodrigo Gasparini)
Pssst (Shhhh; Izrael; 2019; Jonathan Mordechay)
La Noria (Španija; 2018; Carlos Baena)
Obrok iz petih jedi (Five Course Meal; Kanada; 2018; James Cadden)
Podeželje (Pleine Campagne; Francija; 2018; Pierre Mouchet)
Duh utopljenih deklic (云中居三子:溺女婆; China; 2019; Runze Cao)
Moj prvi (My First Time; Izrael; 2018; Asaf Livni)
Kar je všeč metalkam (What Metal Girls Are Into; ZDA; 2017; Laurel Vail)
Kukalo (La mirilla; Mehika; 2018; Enrique Manzo Escamilla)
Priklenjeni (Latched; Kanada; 2017; Justin Harding)
Tukaj so pošasti (Here There Be Monsters; Avstralija; 2018; Drew Macdonald)
Meso (骨肉香; Hong Kong; 2019; Tim Poon)

TEKMOVALNI PROGRAM HRUPNI MAČEK

Boom! Film o The Sonics (Boom! A Film About The Sonics; ZDA; 2018; Jordan Albertsen)
Poj mi pesem (Sing Me a Song; Poj mi pesem; Slovenija; 2018; Miran Zupanič)
Betty - pravijo, da sem drugačna (Betty - They Say I'm Different; ZDA; 2017; Phil Cox)
Bend vs brend (Slovenija; 2019; Hanna Szentpeteri, Simona Jerala)
RocKabul (Avstralija; 2017; Travis Beard)
Kameleoni - Beatlesi nekdanje Jugoslavije (Kameleoni - The Beatles of Former Yugoslavia; Slovenija; 2019; Miha Čelar)
Allinovi (The Allins; Danska; 2017; Sami Saif)

TEKMOVALNI PROGRAM VINSKI ŠAMPION HUDI MAČEK

Chardonnay (suho) 2011 (Huša penin Frangež)
Dišeči traminec (polsladko) 2018 (Steyer vina)
Muškat otonel (polsuho) 2018 (Vinoreja Kaučič)
Sivi pinot (suho) 2017 (Vina Gjerkeš)
WTF – Whiskey Tango Foxtrot (suho) 2018 (Templarjevo posestvo, Turistična kmetija Hlebec)

FILMI IZVEN TEKMOVALNEGA PROGRAMA

Terenski vodnik po zlu (The Field Guide to Evil; Avstrija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Indija, Poljska, Turčija, ZDA; 2018; Ashim Ahluwalia, Can Evrenol, Severin Fiala & Veronika Franz, Katrin Gebbe, Calvin Lee Reeder, Agnieszka Smoczynska, Peter Strickland, Yannis Veslemes)
Prekletstvo Valburge (Slovenija; 2019; Tomaž Gorkič)
Jekleno nebo 2: prihajajoča rasa (Iron Sky: The Coming Race; Finska; 2019; Timo Vuorensola)
Gospodarji kaosa (Lords of Chaos; VB, Švedska, Norway; 2018; Jonas Åkerlund)
Poslednji Srb na Hrvaškem (Poslednji Srbin u Hrvatskoj; Hrvaška; 2019; Predrag Ličina)
Umri že enkrat! (Papa, sdokhni; Rusija; 2018; Kirill Sokolov)
Ponovno rojena (Reborn; ZDA; 2018; Julian Richards)
Štiri roke (Die Vierhändige; Nemčija; 2018; Oliver Kienle)
Rezalna glava (Cutterhead; Danska; 2018; Rasmus Kloster Bro)
Gospodov glas (Az Úr hangja; Madžarska; 2018; György Pálfi)
Mrtvi ne govorijo (Morto Não Fala; Brazilija; 2018; Dennison Ramalho)
Veter (The Wind; ZDA; 2018; Emma Tammi)
Mrtvi ne umirajo (The Dead Don't Die; ZDA; 2019; Jim Jarmusch)
Spopad mutantov (Mutant Blast; Portugalska; 2018; Fernando Alle)
Očetova senca (A sombra do pai; Brazilija; 2018; Gabriela Amaral Almeida)
Volkodlak (Wilkolak; Poljska; 2018; Adrian Panek)
Spake (Freaks; Kanada; 2018; Zach Lipovsky, Adam B. Stein)
Si to ti, očka? (¿Eres Tú, Papá?; VB; 2018; Rudy Riverón Sánchez)
Poslednji stanovalec (Der letzte Mieter; Nemčija; 2018; Gregor Erler)

RETROSPEKTIVA: CHRISTINA LINDBERG

Triler - krut film (Thriller - en grym film; Švedska; 1973; Bo Arne Vibenius)
Christina Lindberg: The Original Eyepatch Wearing Butt Kicking Movie Babe (Švedska; 2018; Ika Johannesson, Jane Magnusson)

RETROSPEKTIVA: SAM FIRSTENBERG

Ameriški ninja (American Ninja; ZDA; 1985; Sam Firstenberg)
Maščevalna sila (Avenging Force; ZDA; 1986; Sam Firstenberg)

DOCUSHOCK

Aquarius Visionarius - filmi Michela Soavija (Aquarius Visionarius - Il cinema di Michele Soavi; Italy; 2018; Claudio Lattanzi)
Kategorija III: zamolčana zgodba hongkonškega filma eksploatacije (Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema; VB 2018; Calum Waddell)
Vse oči uprte v Lenzija: življenje in delo italijanskega velikana eksploatacije (All Eyes on Lenzi: The Life and Times of the Italian Exploitation Titan; VB 2018; Calum Waddell)
George Romero - neodvisen človek (George Romero - An Independent Man; ZDA 2019; The Ambrotype Group)

ZAČARANI KINO

Kapitan Morten in kraljica pajkov (Captain Morten and the Spider Queen; Estonia, Belgija, Ireland, VB; 2018; Kaspar Jancis)
Neverjetna zgodba o velikanski hruški (Den utrolige historie om den kæmpestore pære; Danska; 2017; Philip Einstein Lipski, Jørgen Lerdam, Amalie Næsby Fick)
Maček Muri - izbor kratkih animiranih filmov za otroke (Slovenija; 2013, 2016, 2028 Boris Dolenc, Jernej Žmitek)

NA FANTASTIČNI STRANI ALP

Med rezi (Between the Cuts; Srbija; 2018; Dušan Brković)
Krvava pokovka (Bloody Popcorn; Rusija; 2018; Miroslav Lakobrija)
Poslednji potnik (Poslednji putnik; Srbija; 2019; Petar Milić)
Balada o piščali in ogrlici (Balada o fruli i ogrlici; Hrvaška; 2018; Martin Babić)
Vstop prepovedan (Slovenija; 2019; Andrej Koritnik)

TORTURE GARDEN (VRT MUČENJA) – v sodelovanju z JINGA FILMS

Odmevi strahu (Echoes of Fear; ZDA; 2018; Brian & Laurence Avenet-Bradley)
Prekleti (Mekulalim; Izrael; 2018; Evgeny Ruman)
Nočna varuška (The Night Sitter; ZDA; 2018; John Rocco , Abiel Bruhn)
Hotenje (Volition; Kanada; 2019; Tony Dean Smith)
Abrakadabra (Argentina, New Zealand; 2018; Luciano Onetti, Nicolás Onetti)

MASTER CLASS – Javni pogovori z gosti

Christina Lindberg (moderator: Nenad Bekvalac)
Sam Firstenberg (moderator: Stephane Everaert)

Vsak filmski gost je pred projekcijo svojega filma imel uvodni nagovor, po projekciji pa je odgovarjal na vprašanja iz občinstva.

STROKOVNI SIMPOZIJI

Master Class z Michaelom Pandurom (produkcija glasbenih videov)

RAZSTAVA

15 let Grossmannovega festivala

PREDSTAVITVE KNJIG

Poetika groze - knjige iz edicije založbe Orfelin, Novi Sad - dr Dejan Ognjanović
Zastrupljena dežela, Zlobno ogledalo - Angel Rose

KONCERTI – glasbeni program

Three Men and His Music
Monsters of Breka - Mburns, Dark Sphere, Smrt
Buena Banda
Grossmann gRave
Šaht, Odpisani
Prleški kantavtorji - prvič na skupnem odru - Tadej Vesenjak, Mojca Prejac, Samo Budna
Fit Fat
Monstrumental
DJ Mario Kovač

ZOMBIE WALK

Povorka zombijev na zaključni dan festivala.

PREDSTAVE

Čarovnica iz Črnega lesa; Kulturno društvo Delavec Lenart
Gospod predsednik; Žiga Čamernik, Janez Vajevec
Slepa ulca

DELAVNICE

Mala delavnica groze - snemanje kratkih žanrskih filmov med festivalom
Mala delavnica maske in posebnih učinkov (Miroslav Lakobrija, Mateja Naberšnik)
Grossmannove zombarije - delavnice za otroke
Grossmann's Film-O-Rama - delavnice za otroke

SUBKULTURNA TRŽNICA

V petek in soboto je na Glavnem trgu potekala Subkulturna tržnica s pestro ponudbo DVD-jev, knjig, stripov, filmskih plakatov, novih in rabljenih gramofonskih plošč, CD-jev in unikatnih umetniških izdelkov.

VINSKI PROGRAM

Predstavitev vin in vinarjev iz tekmovalnega programa za naslov Vinskega šampiona Hudega mačka na simbolični vinski cesti na otvoritvi festivala na Glavnem trgu.
Javna degustacija sodelujočih vinarjev, na kateri je svoje strokovno mnenje k vzorcem podal glavni gost vinskega programa Alojz Filipič. Na dogodku je bila prisotna tudi aktualna slovenska vinska kraljica Meta Frangež.
Penine Slovenije - Vinski dogodek z Brunom Gaberškom

GOSTJE

Christina Lindberg (Švedska), Sam Firstenberg (ZDA), Ben Pearson (VB), Margaret Clunie(VB), Jack McHenry (VB), Daniel M. Caneiro (Španija), Jack McHenry (VB), Jérôme Vandewattyne (Belgija), Julian Richards (VB), Károly Ujj Mészáros (Madžarska), Mónika Balsai (Madžarska), Kirill Sokolov (Rusija), Michael Panduro (Danska), Mikko Aromaa (Finska), Miroslav Lakobrija (Srbija), Nenad Bekvalac (Srbija), Predrag Ličina (Hrvaška), Rickard Gramfors (Švedska), Romain Roll (Luksemburg), Roberto San Sebastián (Španija), Severin Fiala (Avstrija), Timo Vuorensola(Finska), Jani Novak (Slovenija), Iztok Turk (Slovenija), Tomaž Gorkič (Slovenija), Vlado Kreslin(Slovenija), Alojz Filipič (Slovenija), Bruno Gaberšek (Slovenija), Meta Frangež (Slovenija), Stephane Everaert (Belgija), Igor Vidmar (Slovenija), Dejan Ognjanović (Srbija), Angel Rose (Slovenija), Mateja Naberšnik (Slovenija), Vasja Rovšnik (Slovenija)

Za dezinfekcijo skrbi

Pokrovitelji

Partnerji