Objavljen je filmski program

filmski program

Ponosno predstavljamo celoten program in urnik 28 celovečercev, 30 kratkih filmov in 7 glasbenih dokumentarcev iz 27 držav, v katerih boste letos lahko uživali v Ormožu in Ljutomeru na 16. Grossmannovem festivalu.

Grossmannov festival letos ponovno vabi vse ljubitelje fantastike, grozljivk, kriminalk, trilerjev, komedij in glasbenih dokumentarcev v idilično prleško pokrajino, kjer jih pričakuje kar osem dni festivalskega dogajanja, in sicer od 10. do 12. julija v Ormožu in od 14. do 18. julija v Ljutomeru.

V Ormožu se bo filmski program odvijal na treh prizoriščih, poleg kino dvorane Doma kulture tudi na čudoviti lokaciji ormoškega gradu, kjer bodo projekcije potekale na prostem in v klubu Unterhund. Tudi ljutomersko dogajanje bo potekalo na treh že dobro znanih prizoriščih – v kino dvorani Doma kulture ter na prostem v okrilju Glavnega trga in atrija Mestne hiše.

Ponovno vas bomo razvajali z najboljšimi filmov iz aktualne produkcije, ki bodo prikazani tako v sklopu tekmovalnih programov – Hudi maček za najboljši celovečerec, Slakov hudi maček za najboljši kratki film, Melies d'argent za najboljši evropski fantastični kratki film (ki ga podeljuje Méliès International Festivals Federation, mednarodna zveza festivalov fantastičnega filma) in Hrupni maček za najboljši glasbeni dokumentarec -, kot tudi v posebnem izboru aktualnih filmskih presežkov izven tekmovalnega programa, kot po navadi pa se bomo spomnili tudi pomembnih starejših klasik in žanrskih mejnikov.

V tekmovalnem programu Hudi maček vas pričakuje pet žanrskih poslastic: psihološka grozljivka KOČA, angleško govoreči prvenec avstrijskega režiserskega dvojca Veronika Franz & Severin Fiala (slednji nas bo tudi obiskal), madžarska črna komedija TOVARIŠ DRAKULIČ režiserja Márka Bodzsárja, presunljivi ameriški grozljivi triler 1BR režiserja Davida Marmorja, argentinska postapokaliptična grozljivka STRUPEN SEM režiserja Pabla Parésa in novi film našega gosta iz leta 2015 Richarda Stanleya, nadnaravna grozljivka BARVA IZ VESOLJA.

V posebnem izboru fantastičnih filmov izven tekmovalnega programa med drugim prežijo nova kriminalka PRVA LJUBEZEN kultnega japonskega režiserja Takashija Miikeja, šokantna vojna drama OBARVANA PTICA, ki jo je češki režiser Václav Marhoul posnel po kontroverznem romanu Jerzyja Kosinskega, španski črnohumorni fantastični triler PREDNOSTI POTOVANJA Z VLAKOM režiserja Aritza Morena, izraelska črna komedija DRUŽINSKO PRAZNOVANJE režiserja Michaela Mayerja, nova akcijska ekstravaganca iz ugandskega Wakaliwooda NORI SVET režiserja IGG Nabwane, prvi venezuelski zombi film INFEKCIJA režiserja Flavia Pedote, omnibus grozljivk DEATHCEMBER, ki bo predstavil kratke filme 26 režiserjev z vsega sveta, ameriška psihedelična grozljivka BLAŽENOST režiserja Joeja Begosa, celovečerni prvenec kanadske režiserke Jovanke Vuckovic, akcijski triler RIOT GIRLS, brutalni slasher NESMISELNO NASILJE, ki ga je režiral kanadski komik Jay Baruchel, vizualno razkošna ruska znanstvenofantastična uspešnica KOMA režiserja Nikite Argunova, prva panamska grozljivka RDEČI VRAG režiserke Sol Moreno in britanska lovecraftovska grozljivka ŽRTVOVANJE režiserjev Tora Miana in Andyja Collierja (slednji prihaja tudi na obisk).

Med domačimi filmi izpostavljamo kar dve kriminalki, in sicer politični triler VSI PROTI VSEM režiserja Andreja Košaka in urbani noir KORPORACIJA režiserja Mateja Nahtigala (z gostoma Tomijem Matičem in Marinkom Prgo), s posebnima projekcijama pa se bomo spomnili briljantne črne komedije OPERACIJA CARTIER, ki jo je leta 1991 po kultnem romanu Drobtinice Mihe Mazzinija (ki nas bo tudi obiskal) posnel režiser Miran Zupanič in častitljive tridesetletnice znanstvenofantastičnega filma JEČARJI režiserja Marjana Cigliča.

S posebno projekcijo na prostem se bomo poklonili tudi kultni komediji MARATONCI TEČEJO ČASTNI KROG režiserja Slobodana Šijana, ki bo prikazana v posebni digitalno restavrirani različici.

Za Hrupnega mačka se bodo potegovali glasbeni dokumentarci WHERE DOES A BODY END? režiserja Marca Porsie, ki se poglobi v ustvarjanje newyorških bogov noisa Swans,  film o legendarni beograjski zasedbi ELEKTRIČNI ORGAZAM ZA LJUDE BUDUĆNOSTI režiserke Marije Vukić,  portret ikoničnega pevca puljskih punkerjev KUD Idijotov TUSTA režiserja Andreja Korovljeva, šokantni prikaz življenja vodje ameriške šok rok skupine The Mentors EL DUCE TAPES režiserjev Ryana Sextona, Davida Lawrencea in Rodneya Ascherja, kratki dokumentarec o prav posebnem nastopu kultnega tria Repetitor v beograskem zaporu SUŽENI SNOVI – REPETITOR U CE ZEU režiserskega dvojca Igor Čoko & Lea Vahrušev,  BURE BARETA režiserjev Roberta Bubala, Maria Vukadina in Renata Tonkovića, v katerem se od blizu predstavi hrvaški punk rock poet Goran Bare, in svetovna premiera filma 70 LET DOKTORJA ZA ROCK'N'ROLL režiserja Miroslava Čigoje, zgodbe o ex-Yu rock legendi Miliću Vukašinoviću, vodji hard rock zasedbe Vatreni poljubac.

V tekmovalnem programu kratkih filmov za nagrado Slakov hudi maček se bo pomerilo 9 filmov z vsega sveta, 16 evropskih kratkih filmov pa se bo potegovalo za nagrado Melies d'argent.

V programskem sklopu Začarani kino za otroke in mladostnike bodo prikazani danski animirani film PIKICA, KOKO IN DIVJI NOSOROG režiserja Jannika Hastrupa, animirana pustolovščina SLAVNA MEDVEDJA ZASEDBA SICILIJE režiserja Lorenza Mattotija in francosko art grozljivko ZOMBI OTROK režiserja Bertranda Bonella.

V sklopu vinskega programa bo ponovno potekal tekmovalni program Vinski šampion Hudi maček za najboljše vino. Letos se bo za ta prestižni naslov s svojimi fantastičnimi vini potegovalo pet vin: LeBlanc des Tempiers (Hlebec), modri pinot (Kaučič), rumeni muškat (Kos), muškat ottonel (Krampač) in penina Ice Edition (Puklavec Family Wines). Nagrado za najboljše vino po na zaključni prireditvi podelila Vinska kraljica Slovenije Ana Pavlin. Na podelitvi nagrad bo nas s posebnim nagovorom naslovil filozof Peter Mlakar.

Za letošnjo grafično podobo je ponovno poskrbel srbski ilustrator in stripovski avtor Ivica Stevanović.

Poleg tradicionalne filmske Male delavnice groze vas letos vabimo tudi v scenaristično delavnico, ki jo bo vodil priznani scenarist in pisatelj Miha Mazzini,  v delavnico izdelave mask z mojstrico maske Matejo Naberšnik, kritiško delavnico Ostrenje pogleda pod vodstvom Maje Krajnc in Roberta Kureta, za najmlajše pa bodo potekale Grossmannove zombarije.

Kot ponavadi bo v Ljutomeru za obiskovalce na voljo tudi brezplačno kampiranje.

Vse to in še več vas pričakuje na letošnji 16. ediciji Grossmannovega festivala fantastičnega filma in vina. Vabljeni v fantastično Prlekijo!

http://www.grossmann.si/sl/program/filmski-program/

 

Za dezinfekcijo skrbi

Pokrovitelji

Partnerji